September 29, 2013

Newsstand 3D Model - Turbosquid | FallingPixel

Available Here On Turbosquid and Here On FallingPixel

High quality and high resolution 3D model of a newsstand that can be found in big cities like New York, Istanbul and London. Due to the highly detailed nature of the model on Cinema 4D version will available. Cloner Object used to duplicate objects on the scene with performance friendly render instances option. All visible objects are actual 3D models. It's not just a box mapped with the photos of a newsstand like the other models out there on the market. You'll get what you see on the renders. Quality and detail guaranteed.

Available Here On Turbosquid and Here On FallingPixel

September 27, 2013

Atatürk Ve Oto-Telkin (Auto Suggestion)

Atatürk konuşmasında "Türk insanı çalışkandır, Türk insanı zekidir" derken aslında hetero-telkin metodunu kullanıyordu. İki türlü telkin vardır Oto-Telkin bizim kendimize söylediklerimizdir, hetero-telkin ise başkalarının bize söylediklerinden oluşur. Hz. Yahya "ilk önce kelime vardı" derken kelimelerin gücüne gönderme yapmıştır.

İç diyalog ve dış telkinler basit şeyler değildir. Öz-imajımız bunlarla oluşur. Çocukluğumuzdan beri bu böyle süregelmiştir, telkinlerin %98'i olumsuzdur ve ebeveynlerimizin bilmeden yaptığını biz şimdi kendimize yapmaktayız. "Tembelsin", "yeterince çalışmıyorsun", "yapamazsın", "yapmamlalısın" v.b. yetişkinliğimizde bize her seferinde yeterince iyi olmadığımızı söyleyen kafa sesimiz de bunlara benzer cümleler kullanır; "yeterince iyi değilim", "bilmiyorum", "yapamam", "zaten tembelim", "okulda hiç başarılı olamadım" v.b.

Aileleri suçlamak çözüm değildir. Aksine başarısızlığa saplanıp kalmanıza sebep olur. Aileler bildikleriyle en iyisini yapmışlardır. Onları affedip oldukları gibi kabul etmek ve yola gerekli değişiklikleri yaparak devam etmek sizin SORUMLULUĞUNUZDUR.

Tüm bunları değiştirmek sıkı çalışma ve kararlılık üzerine kurulu zihin egzersizleri ile mümkündür. Başlangıç olarak Atatürk'ün sözlerini kendinize sürekli telkin etmeye başlayın; "Türk insanı çalışkandır, Türk insanı zekidir". Bunu 21 gün boyunca günde en az 100-150 kez olacak şekilde devam ettirin. İster sesli ister sessiz olarak bunları zihninizde sürekli tekrarlayın. Bu zayıf öz-imajın oluşturduğu direnci zayıflatacaktır.

Bundan sonra "BEN çalışkanım", "BEN zekiyim" ifadelerini sürekli zihninizde, ve yalnızken kendi kendinize sesli olarak tekrarlayın. Başka şeyler düşünmeyin, bu iki ifadeyi düşünün. En az 21 gün boyunca buna devam edin. Olumsuz durumlarda, başarısız olduğunuzda içinizden otomatik olarak gelen tepki OLUMLU olana dek bunu sürdürmek zorundasınız.

İlk yenilgide iç sesiniz genelde "başaramadın" der yada içinizde olumsuz, başarısız olacağınızı zaten bildiğinize dair bir his uyanır. Amaç bu hissin yerine olumlusunu koymaktır. Bilinçaltı Zihin sadece sürekli tekrarla öğrenir. Olumlu ifadeler, çoşku ve mutluluk hisleri ile birşelerek bilinçaltına iletildiğinde olumsuz düşünce titreşimlerine yer kalmayacaktır. Kaybettiğiniz, yenildiğiniz, başarısız olduğunuz anlarda bile "Ben çalışkanım, Ben zekiyim" hissi içinizde uyanmalıdır. Nasıl düştüğünüz değil, nasıl kalktığınız önemlidir. Devam etmek ve başarısızlıktan öğrendiklerinizi başarınızda araç olarak kullanmak için öz-imajınız sağlam ve iç sesiniz olumlu olmalıdır.

Atatürk tüm bunların ip uçlarını vermiştir. Belki insanlar o dönemde hazır olmayabileceği için konuşmalarında çok derinlere girmemeyi tercih etmiş olabilir ama bugün bu araçlar bilinmekte ve çok uzun yıllardır kullanılmakta. Bizim de kullanma zamanımız çoktan gelmiştir.

September 16, 2013

GIRL IN THE SUNSET - Dreamstime

StockPhotography: GIRL IN THE SUNSET - Available HERE On Dreamstime

3D rendering of a nice looking #girl standing on a shore watching sunset.

September 13, 2013

Royalty Free Stock Photos: MALE STATUE - Dreamstime

StockPhotos: MALE STATUE by Keremgo On Dreamstime Available HERE - Bronze statue of a male figure with beard and spear.

Royalty Free images can be used and modified for web designs (websites, headers, icons, banners), advertisements (flyers, brochures, posters), powerpoint presentations, book covers and pages, CD covers, software applications (apps) and many more. Worldwide rights/unlimited projects up to 500,000 printed copies (unlimited online).

September 10, 2013

3D Environment: Roof Top - C4D | Turbosquid - FallingPixel


This roof top environment entirely modeled and textured by me. Ready to use for your compositions. It's a Cinema 4D project files with all maps included. Just place your camera, light and characters and render it out.

3D Environment Model: The Facility | Turbosquid - Fallingpixel


High quality and detailed science fiction environment with high resolution texture maps. Entire modeling and texturing done in Cinema 4D from scratch. Ideal for cinematics, motion graphic and animation projects and sci-fi themes.

3D Environment Model: Roof Top - Autodesk Maya


3D Roof top environment created with Maya. Similar to the New York City roof tops. All poly modeled, uv mapped and textured.

September 5, 2013

Low Poly Fast Food 3D Model - Turbosquid

3D Model Avaible On Turbosquid - also available on FallingPixel

What Is Fast Food: Fast food is the term given to food that can be prepared and served very quickly. While any meal with low preparation time can be considered to be fast food, typically the term refers to food sold in a restaurant or store with preheated or precooked ingredients, and served to the customer in a packaged form for take-out/take-away. The term 'fast food' was recognized in a dictionary by Merriam –Webster in 1951.

TurboSquid was founded in 2000 to serve the 3D model industry. With over 300,000 3D models available for download, TurboSquid is the leading source for 3D models on the web. Search for 3D models by keyword, or browse 3D model categories.

Falling Pixel provides a platform for buying and selling high quality 3D content. The site includes work from hundreds of top digital artists from all over the world. You will find thousands of 3D products available for instant download, ready to be integrated into your 3D projects, saving you time and money.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails