June 27, 2013

This Is Just Arrived

This is just arrived. Brand new album "Skymagic" by Karin Leitner - Cover art & design by me. | Karin Leitner'in yeni albümü Skymagic. Kapak illustrasyon ve tasarımı bana ait.

June 26, 2013

Soul Within Soul - Cornucopia3D AwardMy recent work Soul Within Soul has been featured on Cornucopia3d.com's special gallery Cream Of The Crop and on the title page of Cornucopia3D. I appreciate it and I'm glad they enjoyed my work.Right down below also the screen shots from the website and their e-mail to me.June 21, 2013

İstanbul'un Tipi Kaydı - Fotoğrafçı Olarak Yaşanacak En Son Şehir

Kendimi bildim bileli her türlü ve çeşit iktidar, belediye v.s.'nin rant kaynağından başka bir şey olmayan İstanbul'da Anadolu yakasının en rahat ulaşım araçlarından biri olan Banliyö Trenleri artık yok. 3 yıl yok diyenler var, 5 yıl yok diyenler var, adam başına 1 otomobilin düştüğü hayvani trafikte beklemekten sado/mazo zevkler aldıklarından dolayı olsa gerek, umursamayanlar var.

Bilen bilir, çarpık kentleşmeden tipi kaymış çirkinlik abidesi bu şehrin içinde fotoğraf çekecek güzel bir yer bulmak başlıca sorunlardan biridir. Tren istasyonları ve sizi trafik curcunasından bir nebze olsun uzaklaştıran banliyö trenleri, hem fotoğraf çekecek mekan hem de kolay ulaşım imkanı sunuyordu. Ama bir takım yenileme çalışmaları nedeniyle artık yoklar. Peki madem kaldırılacaktı neden Marmaray trenlerine o kadar masraf yapıldı?

Hepsi tabii ki göz boyama, gösteriş, "sizin için çalışıyoruz" sahte imajını yaratmak. Bu arada İstanbullular Anadolu yakası metrosuna da hemen uyum sağladılar. İğne atsan yere düşmüyor. Benim oturduğum yerden ancak 2 minibüsle gidilen başka bir hilkat garibesi. En fazla 1 yada 2 kez binmişimdir. Bir fotoğrafçı olarak solucan gibi yerin altından, pis beton tünel duvarlarına bakarak gitmek bana hiç bir şey ifade etmiyor. Ama büyük şehir halkı robot gibidir. Görevlerini yapmaları gereken yerlere ulaşsınlar da, yük kamyonunun arkasında tahta sandıklar içinde gitseler de onlara fark etmez.

Diğer bir konu da minibüsler ve dolmuşlar. Fırsattan istifade fiyatları sonuna dayamışlar kendileri. Daha da bir kasılıyorlar, iğrenç şarkıların çaldığı radyolarının sesi daha da yüksek artık. Ne de olsa İstanbul halkının 3 yıl belki de daha fazla süre, 48 saatte bir ufukta gözüken belediye otobüslerinden sonraki tek toplu taşıma alternatifi onlar artık...

June 20, 2013

50mm Prime Lens 3D Model


.: What is a prime lens? :.
In film and photography, a prime lens is either a photographic lens whose focal length is fixed, as opposed to a zoom lens, or it is the primary lens in a combination lens system.

Confusion can sometimes result due to the two meanings of the term if the context does not make the interpretation clear. Alternative terms primary focal length, fixed focal length, and FFL are sometimes used to avoid ambiguity.

Available On Turbosquid

June 14, 2013

Cartoon Chemistry Teacher

Cartoon Chemistry Teacher Character - Available On Turbosquid

Chemistry education (or chemical education) is a comprehensive term that refers to the study of the teaching and learning of chemistry in all schools, colleges and universities. Topics in chemistry education might include understanding how students learn chemistry, how best to teach chemistry, and how to improve learning outcomes by changing teaching methods and appropriate training of chemistry instructors, within many modes, including classroom lecture, demonstrations, and laboratory activities. There is a constant need to update the skills of teachers engaged in teaching chemistry, and so chemistry education speaks to this need.

TurboSquid was founded in 2000 to serve the 3D model industry. With over 275,000 3D models available for download, TurboSquid is the leading source for 3D models on the web. Search for 3D models by keyword, or browse 3D model categories.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails