July 29, 2009

Lambaliradyo Final

Software Used: Maya | Mental Ray | Photoshop

The first final of my robot agent character. Modeled with Maya - poly/sub-d modeling and rendered with Mental Ray using Mia Materials.

That's my last work with Maya - switching to Cinema 4D.

July 28, 2009

CGTalk Secret Agent Entry - 3D Modeling Work

I'm still working on my entry for the Secret Agent Challenge on CGtalk.com. The final idea came to my mind a little late - I wish I could visualize that concept at first place.My very first idea was about an inter galactic secret agent who chasing a woman who had some important information on her side. The second idea was a cool female agent with her cool car and her weapons. Third is - came a bit late - but the idea ı like most. Which is a funny looking Robot Agent listening to some other spies with his funny looking devices.His name is Lambaliradyo. And I modeled him on Cinema 4D. When finished modeling I posed him with using standard move and rotate tools. Since it will be a still image rigging is not needed. Also I don't know how to rig LOLSome of my friends can't believe that I modeled all of these by myself. I don't know how I look like from the outside but I'm able to model these kind of stuff - and I'm grateful about this.When you have a character you need also a cool environment to place it. And also the opposite... When you have a cool environment you might need some figures to emphasize the composition. Anyway - it's forbidden to use Poser models on CG Talk Challenges and of course it's a good thing. On my entry of course I modeled all the elements by myself.Finished the lighting and started texture mapping. I hope it will turn out something really cool and funny. Because it's enjoyable and fun working on it.

July 17, 2009

El Dorado

On David Arkenstone's Myths & Legends DVD I worked for 4 videos. For the El Dorado video I created over 30 3D digital illustrations. Separated into layers for animating and compositing. I put my imagination together with David's music to create a concept for the video - that was amazing for me to work with my all time favorite musician and my idol. Also I had a chance to work with Hollywood visual fx specialist Johnny Wilson on this project. He gave life to my images with his incredible skills.

video

Enchantment - Walktrough

Enchantment - has just been added to the Featured images on the title page of Cornucopia3D. I'm glad they enjoyed my image. You can see it on the front page of Cornucopia3d with rest of other stunning works...

Well I wanted to post some screen shots from work in progress level.

The idea of that scene in my mind for a very long time - 3 years perhaps. I was inspired from one of my ex girl friends. I wanted to be a hero for her to lift her to the stars... Well that never happened LOL Instead I created this image.

First I started to set up characters with using Poser. I have some DAZ stuff fits well to this composition. Many of you must know about these already and I'm sure you guys used these a lot too.I was lucky about the hair - when I applied that pose to the girl figure, hair moved itself just as I wanted.I exported figures when I'm happy with them. I'm using an export plug-in for Poser 7 to get all the necessary textures into one folder. I prefer to import them as OBJ to Vue - but Skin Vue Plugin is not working with OBJs of course. I enhanced the figures skin with it.For the lighting - even with GI or GR I usually add a couple of fill, kicker and back lights. In that scene I've used just 2 fill lights and the main sun light as the key. I was happy with the results on preview renders.
After the final render at 4000pix - I took the image to Photoshop to make a cool sky background. I always render with Alpha Channel makes it very easy to interact with sky, or water. ect. Also sometimes I use layered renders too.I started with color corrections, then added textures to the figure - because I thought they look a bit flat. Also started to add some sky elements like planets and birds. I decided to use only one planet. There's always must be a moon and birds on romantic scenes.Also I started to add some gradient layers with different color combination to create more dramatic feeling. Also added highly blurred lens flare layers onto characters to emphasize the back and fill lights hitting on them.When working on an image deciding to how the final will look is kinda hardest part for me. On that particular image it was kinda over saturated a bit on the final. I was undecided to cool it down or not - because I was also after a fairytale look. Then I decided to save out the image and look at it one day after.

Next day when I opened the image I was sure what to do. Duplicated the final image layer and turned it into black white with screen blending mode. Also played with levels and curves. I was happy with the final result - looked good on overall and also on plants.Well that's all folks - glad you enjoy the process. Thanks for taking time to read.

Cornucopia3d Feature

Enchantment - has just been added to the Featured images on the title page of Cornucopia3D. I'm glad they enjoyed my image. You can see it on the front page of Cornucopia3d with rest of other stunning works. Visit the site here

Enchantment adli calismam Cornucopia3D web sitesinde on sayfaya secilmis. Begenileri icin kendilerine tesekkur ediyorum. Siteye buradan ulasabilirsiniz

July 16, 2009

Loreena McKennitt - sertsessizdergi.com

Loreena McKennitt - Kerem Göğüş 5 Temmuz 2009

"Bu keşif yolculuğunun ilk adımı, Keltler ve tarihlerine gösterdiğim ilgi ile başladı ve bu ilgi daha sonra coğrafya ve tarihsel anlamda birçok başka yollara kapı açılmasına önayak oldu. Bu "müzikal belgesel", hayat ve sevgi, zafer ve ölüm; sıla hasreti, benlik, göçler ve sonucunda değişime uğrayan kültürler gibi bütün insanlığı ilgilendiren konuları işleyen bir tarihsel bakış ile meydana çıkarıldı. Yollarımız farklı olabilir ama sevme ve sevilme arzumuz, özgürlüğe olan doyumsuzluğumuz, toplumumuz içinde kendine özgü bir birey olarak kabul edilme ihtiyacımız gibi arayışları paylaşmaktayız." - Loreena McKennitt

Başarı Bilimi'nin kurucularından sayılan Napoleon Hill Çekim Prensipleri'ni açıkladığı Düşün Ve Zengin Ol ve Başarının Anahtarları eserlerini mühendisler, girişimciler, mucitler, ve sanatçılardan oluşan çok başarılı 500 kişilik bir grup insanı 25 yıl boyunca araştırıp analiz ederek yazmıştı. Loreena McKennitt Napoleon Hill'in kitaplarını okumuş mudur bilmem ama eğer aynı döneme denk gelselerdi Hill'in McKennitt'i da araştırma listesine katardı eminim. Burada "zenginlik" kelimesinin sadece maddi varlıkları kapsadığını düşünmeyin. Dünyanın en zengin insanları Mevlevi dergahındaki Sufilerdi çünkü.

Loreena McKennitt, İrlandalı şair ve yazar W. B. Yeats ve Britanyalı arp sanatçıları Alain Stivell, Planxty ve Bothy Band hayranıdır. Aslen Kanadalı olan ve Kanada'da yaşayan McKennitt İrlanda folk müziğine olan iflah olmaz ilgi ve sevgisine yenik düşüp 1982'de İrlanda'ya ilk yolculuğunu gerçekleştirdiğinde ülkenin her yanında ve her insanda aynı Kelt ruhunu ve lirizmini bulacaktı.

Kanada'ya döndüğünde içinde duyduğu bu Kelt ateşiyle Yeats'sin The Stolen Child şiirini yorumladı. Diane Stewart Rapaport'un yazdığı How To Make And Sell Your Own Recordings (Kendi Kayıtlarınızı Yapıp Satmanın Yolları) adlı bir kitaptan esinlenerek 1985 yılında kendi plak şirketi olan Quinlan Road'u kurdu ve dokuz şarkıdan oluşan "Elemental" albümünü kaydetti. İlk kopyaları kendi arabasında satmaya başladı. Halkın karşısına ie en kolay yolla, sokak çalgıcısı olarak çıkıyordu.

Loreena McKennitt, oturup adının duyulmasını beklemedi. Paranın ya da ödüllerin gökten yağmasını da. Station arabasının arkasında satış yaptığı ya da sokak çalgıcısı olduğu için kendini küçük görmedi. Ve asla vazgeçmedi. Olumsuz bir duygu hissetmedi çünkü sevdiği şeyi yapıyordu ve içine kattığı sevgi müziğini duyan herkes tarafından da hissediliyordu. Eğer birileri size başarı ve zenginliğe giden "kısa yolu" göstereceğini iddia ederse hemen oradan uzaklaşın çünkü hepimizin adını duyduğu o "bir gecede gelen şöhret" aslında uzun ve zorlu çalışmaların ürününden başka bir şey değildir.

McKennitt'in posta listesi uzarken, kafeler ve kitapçılarda ağızdan ağıza yayılan öneriler önemli bir dinleyici kitlesinin oluşmasını sağladı. Artan dinleyici kitlesi McKennitt'in duygularını paylaşırken, McKennitt eski bir sesin yankılarının peşinden koşarak geleneksel kanonu keşfetti. "The Visit" albümünde yer alan "Bonny Portmore" ile her zaman gurur duydu. Çünkü bu şarkı Hristiyanlık öncesi kabilelerin taptığı İrlanda'da ki meşe korularının yok edilmesi üzerine bir balad idi ve bu parça günümüzde eski ormanların korunması ile ilgili hareketlerde tema müziği olarak kullanılmaktadır.

McKennitt "Elemental" albümünden sonra "To Drive The Cold Winter Away" (1987) adlı albümünde geleneksel Noel şarkılarını yeniden yorumladı. Bence kesinlikle dinlenesi gereken ve beklediğinizden çok farklı olduğunu göreceğiniz bir albüm. Şahsen kültürüme ters olduğunu düşündüğüm şarkılarda kendi kültürümden izler bulmak cidden şaşırtıcıydı. Bir sonraki albümü "Parallel Dreams" de kültürler arası etkileşime ilk adımı atan McKennitt aynı dönemlerde Kanada Ulusal Film Kurulu'nun "Kadınlar ve Tinsellik" başlıklı film dizisinin müziklerini de yaptı.

Loreena McKennitt'in gelişiminde 1991 yılında Venedik'te düzenlenen gelmiş geçmiş en büyük uluslararası Kelt el sanatları sergisi çok önemli bir rol oynadı. Sergiyi anımsarken McKennitt "O sergiye gitmeden önce, Keltlerin sadece Irlanda, Iskoçya, Galler ve Britanya'dan gelen insanlar olduklarını düşünüyordum" diyor.

Macaristan, Ukrayna, İspanya, ve Küçük Asya gibi uzak bölgelerden gelen Kelt sanatının yüzyıllar süren zenginliği ve çeşitliliğini görünce McKennitt "Çok etkilendim. Ailenizin sadece anne baba ve kardeşlerinizden oluştuğunu düşünürken birden kim olduğunuzun uzantısı olan tarihi bir kesitin farkına varmak gibi bir şey bu" demiştir.

Müziğindeki bu dönüm noktası bir sonraki albümü olan "The Visit" (1992) de açıkça görülmektedir. Eski çağlardan gelen tambur sesleri Shakespeare, Tennyson ve 8. Henry şiirleri ile harmanlanmış Greenslaves gibi geleneksel Britanya motiflerini taşıyan melodiler All Souls Night gibi doğu ezgileri arasında tarihi baştan başa geçen bir köprü kurmuştur.

Öte yandan Loreena McKennitt'ın araştırması ve yolculuğu onu Türkiye'ye kadar getirecekti. Çünkü göçebe kabilelerden oluşan Kelt'lerin çıkış noktası aslında Türkiyedir. Araştırmaların sonuçları netleşip tarihi gerçekler aydınlanana kadar pek çok insan gibi ben de Keltlerin Britanya, İrlanda ve İskoçya kökenli olduklarını düşünürdüm. (Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Celts)

1994 yılında benim Loreena McKennitt ile tanışmamı sağlayan albüm "The Mask And The Mirror" çıktığında McKennitt'ın araştırma süreci de önemli bir düzeye ulaşmıştı. Yeni yolculuk rotasında İspanyan'nın Kelt etkisinin gayet belirgin olduğu Galiçya ve sonra da Musevi, İslam ve Hristiyan kültürlerinin birleşerek Batı uygarlığının gelişiminde önemli ilerlemelerin yaşandığı Altın Dönem (Golden Age) olarak bilinen periyodun yarattığı 15. yüzyıl İspanyası vardı. Çok etkileyici bir müzikal şölen olan "The Mask And The Mirror" albümü "The Book Of Secrets" ve "An Ancient Muse" gibi Osmanlı ve Türk kültürlerinin daha belirgin şekilde görüleceği albümlerin de temelini oluşturmuştur.

McKennitt'ın ayrıcalıklı anlayışı müzik endüstrisine yaklaşımını yansıtan bir bağımsızlık görüşüyle örtüşür. "Kırsal kesimden ve çiftçilikten geliyor olamam bana kendime yetme anlayışını kazandırdı. Yaratıcı sorun çözme yeteneği kazanıyorsunuz. Bir şeyi çok istiyorsanız kolları sıvayıp işe koyulursunuz."

McKennitt müzik endüstrisinde tanınma zamanının geldiğini görünce dünya çapından dağıtım konusunda Warner Group ile anlaşma imzaladı. Kırktan fazla ülkede milyonlarca satış yapmasını sağladığı için bu oldukça verimli bir anlaşma oldu. "The Visit" albümünden başlayarak Warner tüm dağıtımı üstlenirken, McKennitt yaratım ve tanıtım ile ilgili her konuyu denetimi altına aldı.

Araştırma, kayıtlar ve turlardan oluşan yeni bir aşamanın heyecan verici başlangıcında McKennitt geleceği yansıtmak için geçmişi araştıran bir kariyer öngörüyor.

"Yeteneklerimi merak ve hayal gücüm ile bir araya getirebildiğim için kendimi olağanüstü şanslı görüyorum. Bu süreç insanlığı ve insanın durumunu akla yakın ve anlam dolu bir biçimde daha ayrıntılı olarak keşfetmemi sağladı. Bana tarihlerimizin birikiminden oluştuğumuzu ve sonunda sadece aşağı yukarı aynı olduğumuzu değil, bizi birbirimizden ayırmak yerine bir arada tutacak daha çok özellik ve ortak noktaya sahip olduğumuzu öğretti. Bu inanmayı seçtiğim bir inancın gücüdür."

Loreena McKennitt'in günlüğünden;

Gordion - Türkiye, Haziran 2002. Bugün Türkiye, Anadolu'da Gordion dışında harikulade bir arkeolojik siteyi ziyaret ettim. Efsaneleri göre burası Kral Midas'ın memleti, Büyük İskender'in Gordion Düğümünü keserek çözdüğü yer. Burada tabaka tabaka medeniyetler gizli: Hititler, Frigyalılar, Sümerler ve Keltler. Ve daha birçokları...

Efes - Türkiye, Ekim 2005. Bana çok kısa gelen Türkiye gezisinin son durağı... Bu şaşılacak kalıntılarda dolaşıyoruz ve ben tekrar bir zamanlar burada yaşamış medeniyetin hatıraları içinde kaybolup gidiyorum: Ticari ilişkiler, ibadet ve günlük yaşantıları. Bu taş yığınları dilleri olsa kim bilir ne hikayeler anlatırlardı...

Real World Stüdyoları - Wiltshire, Mayıs 2006: Beneath A Phrygian Sky (Yakındoğu Göğünün Altında) başlıklı şarkımın neler iletebileceği konusunda epeyce zorlandım... Belki bu kendimize ve sarmaş dolaş olduğumuz doğal dünyaya olan sevgi savaşına bir çağrı. Elimize tüm imkanlar verilse tarihten ne öğrenebiliriz? Yapabilir miyiz? Yapacak mıyız? Hayatta kalabilmemize yardım edebilecekler arasında en önemlisi, her insanın günlük yaşantısında var olan sevginin büyüklüğüdür...


Diskografi:

* Elemental (1985)
* To Drive the Cold Winter Away (1987)
* Parallel Dreams (1989)
* The Visit (1991)
* The Mask and Mirror (1994)
* The Book of Secrets (1997)
* An Ancient Muse (2006) US Grammy 2008 adayı.
* A Midwinter Night’s Dream (2008)

Konser Albümleri

* Live in Paris and Toronto (1999)
* Nights from the Alhambra (2007)

EP'ler

* A Winter Garden: Five Songs for the Season (1995)
* Live in San Francisco at the Palace of Fine Arts (1995)
* Words and Music (1997)
* A Moveable Musical Feast (2008)

Singlelar

* "The Lady of Shalott" (1991)
* "All Souls Night" (1991)
* "Courtyard Lullaby" (1991)
* "Greensleeves" (1993)
* "The Bonny Swans" (1994)
* "Santiago" (1994)
* "The Dark Night of the Soul" (1994)
* "The Mystic's Dreams" (1995)
* "God Rest Ye Merry, Gentlemen" (1995)
* "The Mummers' Dance" (1997)
* "Marco Polo" (1998)
* "Caravanserai" (2006)
* "Penelope's Song" (2007)
* "The Seven Rejoices of Mary" (2008)
* "Noël Nouvelet!" (2008)

Videolar

* The Mummers' Dance (1997)
* The Bonny Swans
* Loreena McKennitt: Nights from the Alhambra
* A Moveable Musical Feast

July 13, 2009

Chat With SpaceArt SuperStar Gary Tonge

Space/Sci-Fi/Fantasy Art Super Star Gary Tonge - visionafar.com - was the guest artist of SpaceArt Chat Room on deviantart.com This was my part with asking my question and his kind words about my work.

[19:02:03] < antifan-real > hey Kerem - nice lastest image :)
[19:02:03] < artofkerem > Hello Gary! :D I'm in love with your artwork since 2003 I think and my frist visits was to your HTML site. The style of yout art on that old site's gallery was pretty different than your current style. What makes you to change/evolve your style and why? What's the favorite part on old style - and are you missing it? - Thanks in advance and keep on rockin' :headbang: :D
[19:02:14] < artofkerem > oh thanks man :D :dance:
[19:02:29] < artofkerem > you can pucn me if this question is already
asked... I can show everyone that I have Gary
Tonge's signature on my face :lol:
[19:02:42] < artofkerem > punch*
[19:03:07] < taenaron > lol
[19:03:09] < taenaron > :D
[19:03:14] * jacabyte has left #spaceart ( (connection reset))
[19:03:35] * casperium has joined #spaceart
[19:04:23] < antifan-real > You know, a lot of my style changes started when I got my tablet in 2003 ish - it loosened my art up quite a lot and I think my style migrated over time to encompass the looser and more vivacious style I sometimes do while still on occasions holding to the neat style I used to have more often (although I think I ma less anal about idividual lines now)
[19:04:40] * casperium has left #spaceart ( (connection closed))
[19:04:54] < antifan-real > I think all artists chanfge styles often - look at piccasso - whooaaa! - or mullins etc.
[19:04:59] * thiagochackal has left #spaceart ( (timed out))
[19:05:09] < antifan-real > yours has changed too (gotten braver)
[19:05:15] * thiagochackal has joined #spaceart
[19:05:19] < artofkerem > I see... thanks a lot man :D great to have you here
[19:05:25] < taenaron > looks like you know each other ;)
[19:05:28] < artofkerem > and thanks for your kind words about my work
[19:05:49] < antifan-real > I know his work :)
[19:05:53] < taenaron > thanks for the question artofkerem ;)
[19:05:56] < taenaron > ah okay :)
[19:06:28] < antifan-real > no problem kerem :)
[19:06:29] < taenaron > oh jacabyte just left the channel... hmm
[19:06:56] < antifan-real > gone to check kerems wok and killed the window I bet :)
[19:07:00] < taenaron > then we go one with remix-01 ;) and right after Arctic-Affinity ;)
[19:07:03] < taenaron > for sure! :D
[19:07:08] < antifan-real > work - not his oriental cooking
[19:07:19] < taenaron > xD

July 4, 2009

Worlds Apart Final

Here's the final image. With and without post work for compare. I hope you enjoy - it was fun to work on it.

Worlds Apart WIP #5

Work In Progress
Finally UVs are done. I didn't laid and didn't used Bodypaint. Just added UV modifier to the objects one by one and choose the right options between cubic, uvw and spherical mapping methods and so on. Planing to continue with the texturing in Vue xStream.

Worlds Apart WIP #4

Work In Progress
I "clay" rendered the room to see the model under a bright light before texturing to make sure everything looks fine. After this I started to create UVs.

Worlds Apart WIP #3

Work In Progress
That's the room model I've created with Cinema 4D. As you can see on the object list, not so many objects but enough detail to emphasize the high-tech, futuristic look as best as I can.

Worlds Apart WIP #2

Concept / Pre-viz
I kept adding and positioning figures and when I'm done I've started to block out the lights. I was planing to used the same scene setup with my room model.

Worlds Apart WIP #1

Concept / Pre-viz
This is the scene I've assembled with "Deco Walls" objects on Poser. I was about to use these on the scene - but after a hi-res test render I realized that textures are only 640x480. Decided to re-texture them but on that time the whole rig looked very few detailed to me. I think that's the problem of Poser props - lack of detail and low-res textures. I realized that I can add whatever detail I want with modeling it myself. Then I started to work with Cinema 4D for creating a nice futuristic room.

Getafreelancer.com

Economical winter affecting all of us. But what you focus on expands - so keep your head up, keep yourself open to the opportunities not complaining all over about crisis. Don't let it become your crisis of consciousness.

Getafreelancer.com offers a ton of freelance jobs for almost everyone who have skills on coding, design, marketing and much more.

Have a visit to Getafreelancer.com and find your freelance project and start earning money. Also they have a cool affiliate program and ads you can put your personal web site and start to earn money almost instantly.

Twilight New Moon Poster Design

My own Twilight Newmoon poster design. Just for fun. I really like that photo of Ms. Stewart and it's fun to design something in Underworld style. I really like the official poster of the movie btw. They took much better photos of course. I hope you enjoy...

Featured Work

The Wishing Tree is the best seller print of mine also awarded on 3D World Magazine as the Image Of The Month and featured on CG Magazine China.

Karin Leitner - Earthmagic

I'm happy to announce that the new album of my dearest friend Karin Leitner is out now! Here's her words about this;

I am very happy to announce that my self composed CD for flute, harp and orchestra is out NOW

I recorded with Krassimira Ziegler and Duccio Lombardi on harp and invited other amazing musicians like Moya Brennan's uillean piper Eamonn, Barbara, an amazing soprano, who sang in Cats and Phantom of the Opera, Aileen, an Irish Violinist from the Radio Symphony Orchestra Vienna and Jas, a didgeridoo and drum player from Bhaktitribe Hawaii and dear David Punshon, who recorded several synthesizer tracks for me.
I play Flute, Piccolo, Irish Tinwhistle and Mayan Flute on the CD.
I am very happy with the outcome!
Here it is:
http://www.karinleitner.com/CDs.php

10% of each CD sale are donated to TREES FOR CITIES, who plant trees!

Kind regards
Karin
www.karinleitner.com
www.tree-athlon.org/2008/celebrity.php
www.myspace.com/karinleitner
www.youtube.com/karinleitner
I-Tunes: Karin Leitner

Gercek TV Interview

I was on a TV Show on a Turkish TV channel named Gercek TV a couple months ago hosted by Senem Doner. She has a alot of great questions about 3D, my works and myself so it was a great chance to express my self with words this time instead of images. We talked a lot about the works I've done for David Arkenstone, Michael Gabriel and Karin Leitner and ohers such as awards and pres features. Also she showed my works on the TV and entire show was live. It was my first live TV experince and it was fun to do :)

CG Times/CGM Magazine China - Myhts and Legends Article Feature

Because of the endless rush of excitement working with David Arkenstone - I decided to write an article about how I worked on Myths & Legends project. I sent e-mails to the guys at the cg magazines I know and LiuFei kindly replied and told me he enjoyed what I've done on that project. So I put all the things I do together start writing the article.

Karin Leitner's Earthmagic is on the stores now!

I'm happy to announce that the new album of my dearest friend Karin Leitner is out now! Here's her words about this;

"I am very happy to announce that my self composed CD for flute, harp and orchestra is out NOW

I recorded with Krassimira Ziegler and Duccio Lombardi on harp and invited other amazing musicians like Moya Brennan's uillean piper Eamonn, Barbara, an amazing soprano, who sang in Cats and Phantom of the Opera, Aileen, an Irish Violinist from the Radio Symphony Orchestra Vienna and Jas, a didgeridoo and drum player from Bhaktitribe Hawaii and dear David Punshon, who recorded several synthesizer tracks for me.
I play Flute, Piccolo, Irish Tinwhistle and Mayan Flute on the CD.
I am very happy with the outcome!
Here it is:
http://www.karinleitner.com/CDs.php

10% of each CD sale are donated to TREES FOR CITIES, who plant trees!

Kind regards
Karin"

Tara Of Buffy The Vampire Slayer Likes My Work!!!


I have to say that this is one of the happiest time in my life. Years ago I wasn't missing any episode of the Buffy The Vampire Slayer and I'm the fan of entire cast of the show. When I joined the Twitter - I had no idea that I'm going to found Amber Benson. But it happened... and something more.

Lately I decided to open a channel on Youtube to use it actively and I did. I uploaded the videos from David Arkenstone's Myths And Legends DVD. He, Johnny Wilson and many other precious artists worked on that project together in a very short time with nearly zero budget. And probably I never get tired of mentioning about that - because that's the work I really proud of.

So - I uploaded the videos I've worked on and sent an @ message to Amber Benson through Twitter and said that wanted to share the stuff I uploaded on my Youtube Channel. The reason behind my acting was because of her background... She's a great actress but also director, writer and interested in comic books. And guess what happened then...

She replied me on twitter! Man - this is Amber Benson! And she thinks I'm talented! That means a lot to me and totally made my day! She has an official blog - and here is her twitter.

First Post

Yes I have a free space here – and this is my first post!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails